چه موقع و چگونه باید کابل های باتری را تعویض کنیم؟

چه موقع و چگونه باید کابل های باتری را تعویض کنیم؟


چه موقع و چگونه باید #کابل_های_باتری را تعویض کنیم؟

نکاتی را پیرامون #کابل باتری با هم میخوانیم

کابل های باتری خودرو مسئول انتقال برق از باتری به دیگر اجزای ماشین (مانند استارت، ، دینام و جعبه فیوز) هستند. در واقع بدون کابل های باتری، هیچگونه برقی در هیچ جای خودرو نخواهد بود. کابل باتری از یک سر به باتری و از سر دیگر به قطعات برقی وصل می باشد. توجه داشته باشید که خوردگی در کابل ها باعث می شود تا اتصال برق ضعیف گردد که همین مسئله امکان انتقال جریان کافی به قطعات برقی را سلب می نماید.


علائم تعویض باتری

استارت نخوردن خودرو

شنیدن صدای غیژ، هنگام استارت زدن

کار نکردن برخی از قطعات برقی مانند چراغها، رادیو و بوق


نکته:

در بیشتر موارد، کابل های باتری قابل تعمیر نیستند و باید به طور یکپارچه تعویض گردند. اما در برخی موارد، شاید #باتریساز یا مکانیک بتواند قسمت های دچار خوردگی شده را ببرد و ترمینال (سری) جدید را نصب کند. با این کار دیگر نیازی به تعویض نیست.


نحوه تعویض کابل باتری:

انجام تست افت ولتاژ

تعویض کابل در صورتی که افت ولتاژ بیشتر از یک دهم ولت باشد

تمیز کردن کابل ها

بررسی سیستم شارژ باتری

بررسی میزان کشش جریان توسط استارت (تست استارت)

تست ولتاژ خروجی دینامپیشنهادات:

دشمن اصلی کابل باتری خوردگی است. زمانیکه سری باتری ها را بررسی کنید ممکن است ماده پودری سفید و آبی (که در اصل اسید خشک شده است) را در ترمینال های باتری و در سری کابل مشاهده کنید. این ماده اسیدی ترمینال باتری و کابلها را دچار خوردگی می کند. بهترین کار این است که هر از چند گاهی ترمینال باتری چک و در صورت وجود این ماده، سری ها تمیز گردد ( توصیه می شود که به ازای دو بار تعویض روغن، یک بار نیز سری باتری چک شود). این کار از گسترش خوردگی جلوگیری می کند و باعث افزایش طول عمری کابل باتری می شود.

 عواملی که باعث سولفاته شدن بست های باتری می شوند

 ریزش مواد فعال صفحات

 شارژ بیش از حد

بالا رفتن دمای باتری

خرابی سیستم شارژ

ارتعاش بیش ازحد

استفاده نکردن از باتری به مدت طولانیاهمیت انجام تعویض کابل


همان طور که در بالا به آن اشاره شد کابل های باتری، مسئول انتقال جریان برق به اجزای دیگر ماشین هستند. در واقع بدون کابل سالم امکان انتقال برق دچار مشکل می شود و در نتیجه دینام و استارت نیز کارکردی نخواهند داشت.


چگونه سر باتری سولفاته شده ی خودرو را تمیز کنیم؟


سولفاته شدن سر باتری گاه منجر به آتش گرفتن باتری خواهد شد. اختلال در عملکرد سیستم برق خودرو از دیگر مشکلاتی است که سولفاته شدن سر باتری ها باعث آن می شود. رسوبات و مواد زائد تشکیل شده روی قطب ها اجازه برقراری اتصال اتصالات صحیح را نمی دهند، شارژ باتری به خوبی انجام نمی شود، کابل ها فشار زیادی را متحمل شده و در نتیجه دچار سوختگی و خوردگی می شوند. اگر فکر می کنید که این موضوع چندان هم بی اهمیت نیست فوت و فن تمیزکاری سولفاته شدن باتری را یاد بگیرید.


چرا باتری ها سولفاته می شوند؟

باتری


واکنش شیمیایی گاز هیدروژن آزاد شده از باتری با مواد زائد و آلاینده های خارجی چون گردوغبار منجر به تشکیل رسوبات در اطراف سر باتری می شود. به این جرم و رسوبات تجمیع شده به اصطلاح «سولفاته شدن» می گویند.


از موارد دیگری که منجر به سولفاته شدن سر باتری می شود، اسید سولفوریکی است که بعد از کارکرد بیش از حد باتری از آن خارج می شود. با توجه به اینکه امروزه درپوش هایی به بازار آمده که کمتر رسوب می گیرند اما این مشکل همچنان وجود دارد. رسوب گیری سر باتری به مرور زمان در کارکرد سایر قطعه ها هم خلل وارد می کند.


سولفاته شدن سرباتری


نکته: توجه داشته باشید که معمولاً سولفاته بیشتر در قطب مثبت بروز می کند؛ چراکه هم قطب مثبت توسط دینام تغذیه می شود و هم در سیستم برق خودرو قطب مثبت به میزان بیشتری توسط قطعات مورداستفاده قرار می گیرد. معمولا این اتفاق زمانی می افتد که باطری دچار فرسودگی یا میزان برق مصرفی خودرو با آمپر خروجی باتری مطابقت ندارد. در اصطلاح به این حالت آمپر کشیدن زیاد از باتری گفته می شود.

 

تمیزکاری سولفاته سر باتری چگونه است؟

جوش شیرین


برای از بین بردن سولفات ها قبل از هر کاری باید اتصالات سر باتری را باز کنید. در این مواقع حواستان باشد که در حین کار روی یک قطب، قطب دیگر درپوش داشته باشد؛ به علاوه حواستان باشد که اشیا و ابزار فلزی ای که در دست دارید با هیچ نقطه فلزی دیگری تماس پیدا نکند.


تمیزکاری سر باتری


بعد از باز شدن اتصالات شروع به تمیزکاری سر باتری کنید. برای این کار دو روش وجود دارد:


روش اول: محلول جوش شیرین و آب یکی از بهترین گزینه ها برای شستشوی سر باتری ها است. اگر کسی برای شستشوی سر باتری «پودر بکین سودا» را به شما پیشنهاد داد، منظور همان جوش شیرین است.


روش دوم: گریس کاری و چرب شدن سر باتری مانع سولفاته شدن آن می شود. محل تماس درپوش باتری با قطب را یک لایه گریس بکشید و بعد از اتمام کار کمی هم مایع ظرفشویی روی آن بریزید.


روش سوم: شستشوی سر باتری ها با آب جوش است.


شستشوی سر باتری


رسوبات سر باتری


نکات زیر را قبل از شروع کار به خاطر بسپارید:


به هیچ وجه با سیگار روشن این کار را انجام ندهید.


شما برای شستن سر باتری ها می توانید از فرچه سیمی یا مسواک ضخیم هم استفاده کنید.


بعد از پایان کار اگر خواستید باقی مانده مواد را با آب بشویید، دقت کنید که آب به درون باتری نفوذ نکند.


درنهایت هم به یاد داشته باشید که بعد از شستشو حتماً باید سر باتری ها را خشک و گریس کاری کنید.


  • نویسنده : majid
  • منتشر شده در :
  • تاریخ ایجاد : 2019-02-19
  • بازدید: 3017
  • نظر : 0
تگ ها :

ارسال نظر